Mój królik gryzie pręty klatki. Dlaczego to robi i jak temu zaradzić?

Na  początek musisz wiedzieć, że gryzienie to jedno z najbardziej charakterystycznych z szerokiego repertuaru króliczych zachowań. Jako, że jest to naturalne zachowanie i nie da się go całkowicie wyeliminować. Można się natomiast przyjrzeć jak to dokładnie wygląda i zadać sobie kilka pytań:

  1. W jaki sposób królik gryzie pręty klatki?
  2. Jak długo to trwa?
  3. Co poprzedza gryzienie prętów?
  4. O jakich porach dnia czy nocy dochodzi do takich zachowań?
  5. Czy ma zaspokojone wszystkie potrzeby?
  6. Czy ma odpowiednią ilość stymulacji?

Jeśli zauważysz powtarzalność i zależność określonych zachowań u królika, spróbuj wprowadzić modyfikacje i wyeliminować lub ograniczyć przyczynę gryzienia prętów klatki.

Możliwe przyczyny gryzienia klatki przez królika

Foto:  1: Dlaczego królik gryzie pręty klatki?

Niezabezpieczone potrzeby

Do takich należeć może nieodpowiednia dieta, np. bogata w granulat, owoce i inne wysokokaloryczne produkty, które sprawiają, że uszak ma dużo energii.

Nieodpowiednia przestrzeń

Czyli zazwyczaj zbyt mała klatka, uboga we wzbogacenia środowiskowe.

Zbyt krótki czas wybiegu

Pamiętasz, że królik powinien spędzać na wybiegu co najmniej 4 godziny, a im więcej tym lepiej? Ważne aby było to w godzinach największej aktywności (o świcie, o zmiechu).

Nuda

Króliki to zwierzęta, które niezwykle szybko się nudzą. Potrzebują urozmaicenia. Podawanie im wciąż tych samych zabawek bywa dla nich frustrujące.

Niezrozumienie króliczej natury przez opiekuna

Króliki to zwierzęta, które są bardziej aktywne w nocy niż w dzień, a najbardziej aktywne są o świcie i zmierzchu. Problem gryzienia prętów klatki często pojawia się nad ranem, około 5:00-6:00 kiedy my chcemy jeszcze pospać, a nasz uszak już jest rozbudzony.

Ograniczenie naturalnej przestrzeni

Jeśli Twój pupil ma do dyspozycji w ciągu dnia całe mieszkanie, a na noc jest zamykany e, to więcej niż pewne, że wystąpi u niego takie zachowanie. Będzie chciał się wydostać na swój teren, a ograniczenie w klatce będzie bardzo nieprzyjemne.

Problemy zdrowotne

Jak przy każdym zachowaniu, które budzi niepokój opiekuna należy rozważyć problem zdrowotny. Takie zachowanie, szczególnie jeśli wystąpiło nagle, może być manifestacją bólu.

Zachowanie stereotypowe

Jeśli uszak gryzie pręty bez przerwy, nawet jeśli klatka jest otwarta. Widzisz, że trudno mu przerwać, jest zdenerwowany i zmęczony oznacza to, że któraś z potrzeb nie jest zaspokojona.

Więcej na temat możesz przeczytać w moim artykule Zachowania stereotypowe (stereotypie) u królików domowych

Podając jedzenie wzmacniasz problem. Nie dawaj królikowi atencji, kiedy gryzie pręty.  Zachowanie, które nie jest dla uszatka opłacalne zanika.

Gryzienie klatki przez królika – przyjrzyj się problemowi w szerszej perspektywie i wyklucz przyczyny


Możesz dawać mu na noc różne zabawki, a w dzień je zabierać. Pomocne może okazać się powiększenie przestrzeni, zamiana klatki na kojec. Jeśli obawiasz się, że królik zrobi sobie krzywdę zabezpiecz przestrzeń tak aby był bezpieczny.

Zapewnij swojemu podopiecznemu alternatywne źródła rozładowania napięcia poprzez gryzienie, kopanie, eksplorację. Zamień wysokokaloryczne przekąski i ogranicz granulat, żeby mógł jeść więcej siana.

Obserwuj mowę ciała. Sprawdź, czy królika nic nie boli.

Foto:  2 Gryzienie klatki przez królika

Królik domowy to zwierzę stadne

Foto:  3. Problemy behawioralne u królików domowych mogą wynikać z braku towarzysza.

W swoich wpisach dość często używam formy pojedynczej. Wynika to z tego, że jednak większość królików mieszka samotnie. To także może być powodem problemów behawioralnych. Zachęcam do rozważenia adopcji drugiego królika. Potrzeby socjalne są u uszaków na bardzo wysokim poziomie. Większość królików zachowuje się lepiej, a ich problemy znikają, kiedy mają przyjaciela.

Dodaj komentarz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Eutanazja królika

Słowo eutanazja pochodzi z języka greckiego (euthanasia) i oznacza...

Jak przygotować się na królika?

Decyzja o przygarnięciu powinna być podjęta odpowiedzialnie. Należy rozważyć...

Dojrzewanie u królika, czyli jak żyć z króliczym nastolatkiem?

UWAGA: W poście znajdują się zdjęcia mogące być nieprzyjemne...