Dojrzewanie u królika, czyli jak żyć z króliczym nastolatkiem?

UWAGA: W poście znajdują się zdjęcia mogące być nieprzyjemne w odbiorze przez niektórych czytelników.

Nie bez powodu najwięcej królików jest oddawanych czy wyrzucanych właśnie w wieku od kilku miesięcy do roku. Najwięcej ogłoszeń na OLX typu „oddam królika z powodu alergii” dotyczy właśnie tego okresu. To właśnie wtedy następuje eskalacja zachowań związanych z dojrzewaniem.

Niewykastrowany królik jest trudnym domownikiem

Obsikana podłoga i wszechobecne bobki? To może być znak, że Twój królik dojrzewa.

Spójrzmy prawdzie w oczy – niewykastrowany królik jest trudnym domownikiem. Wzrasta u niego poziom hormonów płciowych. Sprzyja to nasileniu zachowań związanych z terytorializmem. Pojawia się intensywne znaczenie terenu. Mocz ma nieprzyjemną woń. Bobki są wszechobecne. O tym trzeba wiedzieć, zanim zdecydujecie się na królika! To może zaoszczędzić cierpienia wielu uszakom. Niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności.

Znaczenie terenu przez królika

Króliki znaczą obszar moczem nie tylko na podłodze czy łóżku. Potrafią rozpędzić się i z wyskoku, z półobrotu obsikać teren na metr do góry. Takie widoki, jak na zdjęciach poniżej, stają się wtedy w mieszkaniu codziennością.

Podgryzanie u dorastających królików

Podgryzanie pluszaków (i nie tylko) to charakterystyczne zachowanie u królika w okresie dojrzewania.

U dojrzewających osobników nasilają się także zachowania kopulacyjne. Króliki często podgryzają lub nawet boleśnie łapią zębami samice przed stosunkiem płciowym. Takie zachowanie może przenieść się na nas, ich właścicieli – na nasze nogi, na maskotki, czy piłki. Królik w okresie dojrzewania staje się bardziej pobudzony i agresywny. Biega wokół Twoich nóg i „chrumka”? To zachowanie typowe dla króliczego nastolatka!

Kastracja królików zapobiega ich poważnym schorzeniom

Warto pamiętać, że brak kastracji to nie tylko problemy behawioralne. To także problemy zdrowotne. Niewykastrowane samice często dotyka ropomacicze. Mogą pojawić się krwawienia z dróg rodnych. Możesz zaobserwować objawy ciąży urojonej. Podsumowując, króliki warto kastrować. Zabieg przeprowadza się przy braku zdrowotnych przeciwwskazań. Warto wybrać specjalistę mającego doświadczenie w tego typu zabiegach.

Zdjęcia w artykule – archiwum prywatne Sylwia Rogowska

Dodaj komentarz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Mój królik nie pozwala się pogłaskać – co robić?

O kotach mówi się, że są indywidualistami. Króliki biją...

Problemy w trakcie zaprzyjaźniania. Agresja w stadzie królików

Żeby zrozumieć zachowania królików domowych warto odnieść się do...

Trening czystości królika

Większość królików domowych wybiera kącik obok miejsca, w którym...