CIEKAWOSTKI
- Królikom nieustannie rosną zęby. Przednie (siekacze) rosną z prędkością około 2-2,5 a policzkowe (trzonowce i przedtrzonowce) 1-1,5 milimetra na tydzień.
- Króliki ścierają zęby pocierając zębem o ząb, jak podczas jedzenia siana. Z uwagi na to oraz na wysoką zawartość włókna pokarmowego (niezbędnego do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego) siano powinno stanowić 70 procent diety i być nieustannie dostępne.
- Króliki mają zęby mleczne. Wypadają one w życiu płodowym lub w pierwszych tygodniach po urodzeniu.
- Króliki mrugają powiekami 2-4 razy na godzinę. Nawilżenie zapewnia trzecia powieka, która nie jest na co dzień widoczna.
Króliki to nie gryzonie.
Należą do rzędu Zającokształtnych. Przodkiem królika domowego jest królik europejski, będący obecnie pod ochroną.
- Spotkałam się w social mediach z informacją, że „króliki nie mają ruchów perystaltycznych, dlatego paśnik z sianem powinien wisieć nad kuwetą, ponieważ królik jedząc przepycha treść pokarmową i w ten sposób ją wydala”. Króliki mają ruchy perystaltyczne, które przesuwają treść pokarmową na zewnątrz. Mają także ruchy antyperystaltyczne przesuwające bardziej wartościową treść z powrotem, wstecznie do jelita ślepego, gdzie potrzebne elementy są ponownie wykorzystywane. Niestrawione włókno stymuluje pracę jelit i poprawia motorykę.
- Króliki znaczą teren na różne sposoby. Potrafią strzelać moczem na duże odległości (nawet około metra) pozostawiając nie tylko znak zapachowy, ale także wizualny. Mocz królików odbija światło UV, a ponieważ króliki widzą ultrafiolet znak jest widoczny dla innych osobników. Pozostawiają odchody z wydzieliną gruczołów okołoodbytowych oraz „bródkują”, tzn. pocierają brodą o przedmioty, pozostawiając wydzielinę zapachową ze znajdujących się tam gruczołów.
- Króliki wymagają systematycznych kontroli weterynaryjnych u weterynarza specjalizującego się w zajęczakach. Wymagają także regularnych szczepień.
- Króliki nie wymiotują.