O KRÓLIKACH

Króliki - do niedawna bardzo niedoceniane zwierzęta - zyskują ostatnio coraz większą popularność. W Wielkiej Brytanii plasują się na trzecim miejscu, zaraz po psach i kotach, jako wybierane przez ludzi na zwierzęta towarzyszące. Kiedyś hodowane w klatkach na podwórkach, dzisiaj coraz częściej zajmują miejsce na kanapie w naszych domach. Stały się więc obiektem zainteresowań badaczy. Rozwinęła się medycyna królików i wiemy o nich coraz więcej.

Króliki, podobnie jak inne zwierzęta, wykazują często szereg problemów emocjonalnych. Agresja, znaczenie terenu, załatwianie się na łóżko, niszczenie przedmiotów, trudności przy łączeniu w stada, to tylko jedne z licznych problemów z jakimi spotykają się opiekunowie tych zwierząt. Z uwagi na to rozwija się także behawiorystyka królików. Przy odpowiednim podejściu do problemu i odpowiedniej pracy z królikiem można poprawić Waszą jakość życia i pozbyć się zachowań niepożądanych.

Jako ludzie mamy skłonność do antropomorfizacji, czyli nadawania naszym pupilom cech ludzkich i ludzkich motywów zachowania. Zapominamy, że króliki inaczej patrzą na świat niż my. Żeby lepiej zrozumieć swojego królika, spróbuj spojrzeć z jego perspektywy.

Decydując się na towarzystwo królika, poznaj jego potrzeby.

Królik to zwierzę, które uwielbia eksplorować otoczenie. Możesz zapewnić mu rozrywkę i samodzielnie wykonać matę węchową. Potrzebny będzie wkład do zlewu z otworami, koc, nożyczki i smakołyki. Koc należy pociąć na paski, a następnie zawiązać między otworami. Im więcej pasków, tym lepiej. W macie ukrywa się smakołyki. Królik ma za zadanie je odnaleźć. Podczas zabawy królik spełnia potrzebę kopania i poszukiwania pokarmu. Króliki uwielbiają, kiedy utrudni im się dostęp do jedzenia (contrafreeloading). Próba jego zdobycia to zaspokojenie potrzeby, której w naturze poświęcał sporo czasu. Jednocześnie stanowi prewencję rozwoju zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania.

Po bardziej szczegółowe informacje zapraszam do kontaktu.