Siano w diecie królika domowego

Siano w diecie królika jest niezbędnym elementem. Powinno stanowić co najmniej 70-80 procent pokarmu w ciągu dnia. Królikom nieustannie rosną zęby. Przednie (siekacze) rosną z prędkością około 2-2,5 a policzkowe (trzonowce i przedtrzonowce) 1-1,5 milimetra na tydzień. To właśnie jedzenie siana i pocieranie w trakcie jedzenia zębem o ząb, powoduje ich ścieranie.

Króliki domowe nie zawsze chcą jeść siano.

Dieta królika powinna być bogata w siano także  z innego powodu. Dzięki wysokiej zawartości włókna pokarmowego zapewnia prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Dobrej jakości siano bogate jest także w składniki odżywcze, niezbędne do utrzymania dobrostanu zwierzaka. Niedostateczna ilość siana w króliczej diecie będzie prowadzić do przerostu zębów oraz problemów trawiennych.

Wydawało by się, że naturalnie uszaki będą dążyć do spożywania jak największej ilości siana. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Ważne, żeby zrozumieć potencjalne przyczyny takiego zachowania.

Dlaczego królik nie je siana?

Rozpoznanie i odpowiednie zareagowanie na brak zainteresowania królika jedzeniem siana jest kluczowe dla utrzymania zdrowia zwierzaka. Jeśli problem się utrzymuje, ważne jest skonsultowanie się z weterynarzem lub behawiorystą, aby wykluczyć poważne problemy zdrowotne i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Problemy stomatologiczne

Przerastające zęby mogą sprawiać, że królikowi nie jest wygodnie w trakcie jedzenia. Ponadto może pojawić się ból i dyskomfort związany z przygryzaniem języka i policzków. W takiej sytuacji wtórnie mogą rozwijać się ropnie.

Choroby

Wiele chorób wiąże się ze spadkiem apetytu. Królik bólowy nie będzie chciał jeść siana. Zauważymy wówczas także niechęć do spożywania pozostałych produktów.

Dysfunkcje układu nerwowego

Problemy psychiczne, obniżenie nastroju, lęk także mogą negatywnie wpływać na jedzenie siana.

Sianko może królikowi po prostu nie smakować…

Siano królikowi nie smakuje

Na rynku dostępne są różne rodzaje siana. Może okazać się, że wybrane przez nas siano nie trafi w smak naszego uszaka. Musimy wiedzieć, że na języku królika znajduje się więcej kubków smakowych (około 17 000) niż u ludzi (około 10 000). Uszaki to zatem bardzo wytrawni smakosze  i po to jedno, wyjątkowe źdźbło gotowe są przekopać się przez cały worek. Nie bez znaczenia może okazać się grubość. Wśród królików są koneserzy zarówno grubych jak i cienkich źdźbeł.

Forma podania

W wielu wpisach czytam, że siano podaje się jedynie w paśniku. Znam jednak uszaki, które za nic nie zjedzą siana, które znajduje się w paśniku. Siano z podłogi smakuje dla nich najlepiej a jeszcze lepiej wyciągnięte prosto z kuwety. Jeśli coś próbuje się wpisać w sztywne ramy, królik pokaże, że można wymyślić, żeby było inaczej.

Zbyt duża podaż kalorii w diecie

Króliki podobnie jak ludzie, jeśli będą mieć w diecie zbyt dużą podaż kalorii pod postacią bardziej smakowitych przekąsek, mniej chętnie będą sięgać po to co smakuje gorzej. U większości królików sianko na wstępie przegra z owocem czy granulatem. Jeśli zatem takie produkty przeważają w diecie i są ciągle dostępne, sianko nie będzie tak chętnie zjadane.

Nuda

Jedzenie ciągle tego samego każdemu może się „przejeść”. Urozmaicenie w takiej sytuacji może okazać się pomocne. Królik może się także znudzić samym procesem jedzenia. Wtedy można poupychać sianko do zabawek.

Zmiany

Jedne uszaki gotowe są znudzić się długim podawaniem jednego rodzaju siana, inne natomiast nie będą tolerować zmiany na inny. Podobno o gustach się nie dyskutuje 😉

Złe przyzwyczajenia

Uszaki, które nie są od małego uczone spożywania siana, mogą mieć z tym problem w życiu dorosłym.

Rzadka wymiana sianka

Poprzebierane, wykopane z paśnika siano najprawdopodobniej nie zostanie już zjedzone Najsmakowitsze jest to nowe, pachnące, czyste. Pamiętaj zatem aby często wymieniać siano w paśniku.

Niewłaściwe warunki przechowywania siana dla królików

Jeśli przechowujesz siano szczelnie zamknięte w miejscu narażonym na słońce i wilgoć, utraci ono swoje właściwości i smak. Lepiej przechowywać je w miejscu dobrze wentylowanym, zacienionym, z dala od wilgoci i warunków sprzyjających rozwojowi pleśni.

Jest wiele powodów, dla których króliki mogą nie chcieć jeść sianka.

Rozpoznanie i odpowiednie zareagowanie na brak zainteresowania siana jest kluczowe dla utrzymania zdrowia królika. Jeśli problem się utrzymuje, ważne jest skonsultowanie się z weterynarzem lub behawiorystą, aby wykluczyć poważne problemy zdrowotne i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Więcej o najczęstszych chorobach królików i sposobach zapobiegania im możesz przeczytasz tutaj.

Czy królik domowy zawsze musi mieć siano?

Zdarzają się sytuacje, kiedy wyjątkowo, szczególnie u królików będących pacjentami stomatologicznymi, wybiera się dietę opartą na granulacie. Takie decyzje podyktowane są stanem zdrowia, podejmowane są w porozumieniu z weterynarzem i nie powinny stanowić reguły.

Co robić, jeśli królik nie chce jeść siana?

  • Określ przyczynę, dlaczego tak się dzieje.
  • Wyklucz podłoże medyczne.
  • Poeksperymentuj z różnymi rodzajami siana.
  • Spróbuj podać gotowe sianko z ziołami.
  • Zmień formę podania. Zamień paśnik na zabawki do których można włożyć sianko ze smaczkami (na przykład pieńki brzozowe). Włóż siano do kuwety lub skorzystaj z gotowych kuwetopaśników.
  • Podziel siano na małe kawałeczki i spróbuj podawać prosto z ręki, jak smakołyki.
  • Zmniejsz ilość granulatu, warzyw, owoców w diecie na rzecz ziół i siana.
  • Spróbuj podawać świeżą trawę (zerwaną w miejscu, gdzie nie ma zanieczyszczeń).
  • Skorzystaj z gotowych boksów oblepionych sianem.
  • Spróbuj przemycić siano do posiłku w dużej misce, razem z ziołami.
Gdy królik nie chce jeść siana, należy przede wszystkim wykluczyć powody medyczne.

  • Wykorzystaj pozostałości po pokarmie. Wsyp do paczki z sianem pyłek z ziół lub granulatu i zostaw na kilka godzin, żeby zmieszał się zapach i smak.

Trening jedzenia siana

Możesz również spróbować z królikiem treningu jedzenia siana i budować pozytywne skojarzenia uszaka z widokiem, zapachem oraz smakiem sianka.  W tym celu możesz np. wypełnić plastikowe pudełko lub karton siankiem i poukrywać w nim smaczki.

Dodaj komentarz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Encefalitozoonoza u królików – objawy i leczenie

Problemy zdrowotne mają istotny wpływ na zachowanie zwierząt. Jedną...

Plusy i minusy posiadania królika na podstawie Waszych doświadczeń

Zadałam Wam pytanie „dlaczego właśnie królik?”  Wasze odpowiedzi bardzo...

Kastracja królika – to musisz wiedzieć

Okres dojrzewania to niezwykle trudny czas w życiu naszych...