Problemy w trakcie zaprzyjaźniania. Agresja w stadzie królików

Żeby zrozumieć zachowania królików domowych warto odnieść się do zachowań królików żyjących w naturze. W naturalnym środowisku króliki żyją w stadach. Ustalają między sobą hierarchię. Samce są najbardziej aktywne w obronie terytorium, a samice w obronie najlepszego dla nich obszaru do tworzenia gniazda, przed niższymi rangą samicami. W naturze osobniki tej samej płci są dla siebie konkurencją. Przekłada się to na łączenie w przypadku królików domowych.

Problemy w łączeniu królików mogą wynikać z wielu powodów. Które są najpowszechniejsze?

Najczęstsze przyczyny agresji między królikami domowymi:

Brak kastracji

Wysoki poziom hormonów wzmacnia zachowania terytorialne. Najlepiej rozpocząć łączenie po 4-6 tygodniach po zabiegu kastracji. To czas, w którym zazwyczaj zmniejsza się stężenie hormonów.

Wcześniejsze nieprawidłowo przeprowadzone łączenia

Króliki, które doznały traumy, mogą traktować drugiego królika jako zagrożenie. Króliki, które się boją, mogą zarówno uciekać przed drugim królikiem, jak i atakować go w samoobronie.

Agresja jako zachowanie przerzutowe

Jeśli w tym samym pomieszczeniu znajduje się trzeci królik, który ma dołączyć do stada, jeden z królików może chcieć go zaatakować. Jeśli nie ma takiej możliwości, bo ten znajduje się na przykład w innym kojcu, może zaatakować swojego towarzysza.

Choroba

Pierwszym sygnałem informującym nas, że któryś z królików jest chory, często jest agresja. Może być ona skierowana w stronę chorego osobnika. Jednak także królik, który źle się czuje, może stać się agresorem.

Pora roku

Króliki w naturze stają się najbardziej aktywne w okresie wiosny, późnego lata. Wtedy wykazują więcej zachowań służących prokreacji. Co za tym idzie – aktywniej bronią swojego terytorium. Zdarza się, że spokojne króliki, zaczynają ze sobą walczyć, kiedy robi się ciepło.

Pora dnia

Moi kliencie zgłaszają się mówiąc, że ich króliki w ciągu dnia śpią obok siebie, liżą sobie futerko, a około 22:00 zaczynają się walki, albo ganiają się w nocy. W środowisku naturalnym w tych godzinach drapieżniki będące naturalnymi wrogami królików stają się mniej aktywne. U królików zmniejsza się wówczas poczucie strachu. Są one najbardziej aktywne o świcie i o zmierzchu. Właśnie wtedy można zaobserwować więcej zachowań agresywnych królików względem innych osobników tego gatunku.

Pożywienie

Pokarm jest dla królików cennym zasobem i dlatego mogą go bronić, nawet jeśli zazwyczaj nie wykazują agresji.

Różnice osobnicze

Może zdarzyć się tak, że króliki po prostu się nie polubią. Wszelkie próby zaprzyjaźnienia spełzną na niczym. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości nie uda się ich połączyć z innymi osobnikami.

Płeć

W naturze króliki tej samej płci są dla siebie konkurencją, dlatego zazwyczaj łatwiej łączą się pary mieszane. Nie jest to jednak regułą i nie oznacza, że nie uda się połączyć ze sobą par tej samej płci.  Duże znaczenie ma tutaj charakter królików.

Stosuje się różne metody zaprzyjaźniania. Najlepiej dobrać je indywidualnie.

Dodaj komentarz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna
Katarzyna
2 miesięcy temu

„Agresja jako zachowanie przerzutowe”, jak sobie z tym poradzić? Potrzeba czasu? Czy przenieść trzeciego króliczka do innego pokoju?

Sylwia Rogowska
Admin
1 miesiąc temu
Reply to  Katarzyna

Oczywiście warto przegadać problem z weterynarzem/ behawiorystą, dlaczego doszło do takiej sytuacji. Brak możliwości zrealizowania popędu w sposób, jaki królik chce/ potrzebuje, żeby został zrealizowany, powoduje, że realizuje go w inny sposób, np. wykonując daną czynność w sposób nieadekwatny, jak by realizował dany popęd ale nie do obiektu. Teraz pytanie, czy jesteśmy w stanie umożliwić królikowi realizację danej potrzeby? Jaka potrzeba jest niezrealizowana? Jeśli jest to nieprawidłowa relacja w stadzie, należy nad nią popracować. Jeśli w tej sytuacji koncentracja na obiekcie jest tak duża, że królik zaniedbuje pozostałe potrzeby, warto namierzyć obszary, o które warto zadbać. Czy przenieść królika do drugiego pokoju, trudno radzić nie znając całej sytuacji. Proszę spróbować zestawiać zapach drugiego królika z przyjemnymi doświadczeniami, np. z głaskaniem lub smaczkami, w zależności co królik lubi. W rozładowaniu negatywnych emocji pomoże umożliwienie uszakowi zorganizowanie aktywności, takich jak gryzienie, kopanie, z wykorzystaniem dostępnych w internecie zabawek. Zaprzyjaźnianie królików jest procesem często złożonym i trudnym, więc warto porozmawiać z behawiorystą jak się za to zabrać, żeby nie zepsuć a umocnić więź między uszakami.

Zobacz również

Mój królik kopie i gryzie dywan – co robić?

Królik europejski – Oryctolagus cuniculus, co z greckiego oznacza...

Top 10 pomysłów na prezent dla królika

Święta to czas obdarowywania. Kupujemy prezenty dla najbliższych. Nie...

Ciąża urojona (rzekoma) u królików domowych

Ciąża urojona u królików domowych występuje u niekastrowanych samic....