Problemy w trakcie zaprzyjaźniania. Agresja w stadzie królików

Żeby zrozumieć zachowania królików domowych warto odnieść się do zachowań królików żyjących w naturze. W naturalnym środowisku króliki żyją w stadach. Ustalają między sobą hierarchię. Samce są najbardziej aktywne w obronie terytorium, a samice w obronie najlepszego dla nich obszaru do tworzenia gniazda, przed niższymi rangą samicami. W naturze osobniki tej samej płci są dla siebie konkurencją. Przekłada się to na łączenie w przypadku królików domowych.

Problemy w łączeniu królików mogą wynikać z wielu powodów. Które są najpowszechniejsze?

Najczęstsze przyczyny agresji między królikami domowymi:

Brak kastracji

Wysoki poziom hormonów wzmacnia zachowania terytorialne. Najlepiej rozpocząć łączenie po 4-6 tygodniach po zabiegu kastracji. To czas, w którym zazwyczaj zmniejsza się stężenie hormonów.

Wcześniejsze nieprawidłowo przeprowadzone łączenia

Króliki, które doznały traumy, mogą traktować drugiego królika jako zagrożenie. Króliki, które się boją, mogą zarówno uciekać przed drugim królikiem, jak i atakować go w samoobronie.

Agresja jako zachowanie przerzutowe

Jeśli w tym samym pomieszczeniu znajduje się trzeci królik, który ma dołączyć do stada, jeden z królików może chcieć go zaatakować. Jeśli nie ma takiej możliwości, bo ten znajduje się na przykład w innym kojcu, może zaatakować swojego towarzysza.

Choroba

Pierwszym sygnałem informującym nas, że któryś z królików jest chory, często jest agresja. Może być ona skierowana w stronę chorego osobnika. Jednak także królik, który źle się czuje, może stać się agresorem.

Pora roku

Króliki w naturze stają się najbardziej aktywne w okresie wiosny, późnego lata. Wtedy wykazują więcej zachowań służących prokreacji. Co za tym idzie – aktywniej bronią swojego terytorium. Zdarza się, że spokojne króliki, zaczynają ze sobą walczyć, kiedy robi się ciepło.

Pora dnia

Moi kliencie zgłaszają się mówiąc, że ich króliki w ciągu dnia śpią obok siebie, liżą sobie futerko, a około 22:00 zaczynają się walki, albo ganiają się w nocy. W środowisku naturalnym w tych godzinach drapieżniki będące naturalnymi wrogami królików stają się mniej aktywne. U królików zmniejsza się wówczas poczucie strachu. Są one najbardziej aktywne o świcie i o zmierzchu. Właśnie wtedy można zaobserwować więcej zachowań agresywnych królików względem innych osobników tego gatunku.

Pożywienie

Pokarm jest dla królików cennym zasobem i dlatego mogą go bronić, nawet jeśli zazwyczaj nie wykazują agresji.

Różnice osobnicze

Może zdarzyć się tak, że króliki po prostu się nie polubią. Wszelkie próby zaprzyjaźnienia spełzną na niczym. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości nie uda się ich połączyć z innymi osobnikami.

Płeć

W naturze króliki tej samej płci są dla siebie konkurencją, dlatego zazwyczaj łatwiej łączą się pary mieszane. Nie jest to jednak regułą i nie oznacza, że nie uda się połączyć ze sobą par tej samej płci.  Duże znaczenie ma tutaj charakter królików.

Stosuje się różne metody zaprzyjaźniania. Najlepiej dobrać je indywidualnie.

Dodaj komentarz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Dojrzewanie u królika, czyli jak żyć z króliczym nastolatkiem?

UWAGA: W poście znajdują się zdjęcia mogące być nieprzyjemne...

Eutanazja królika

Słowo eutanazja pochodzi z języka greckiego (euthanasia) i oznacza...

Czy królik potrzebuje behawiorysty?

Kim jest króliczy behawiorysta? Behawioryzm jest dziedziną nauki, kierunkiem psychologicznym,...