Czy królik potrzebuje behawiorysty?

Kim jest króliczy behawiorysta?

Behawioryzm jest dziedziną nauki, kierunkiem psychologicznym, zajmującym się behawiorem czyli zachowaniem.

Behawiorysta królików zajmuje się ich zachowaniem, bada przyczynę oraz wprowadza techniki pozwalające na jego modyfikację.

W czym może pomóc behawiorysta?

Behawiorysta pomoże Ci w zrozumieniu Twojego królika. Pozwoli ocenić, z czego wynika, co ma na celu i jak zmodyfikować nieprawidłowe zachowanie. Podpowie, jak nauczyć królika nowych rzeczy oraz jak zapobiegać problemom behawioralnym w przyszłości. Pomoże Ci poznać potrzeby Twojego pupila i da wskazówki, co można zrobić, aby poprawić Waszą relację. Behawiorysta może pomóc, kiedy królik wykazuje agresję, ma trudności w oswojeniu się z człowiekiem, nie lubi dotyku, nie pozwala na pielęgnację czy podanie leków oraz poprowadzi Cię przez proces łączenia w stada.

Okiem Behawiorysty

Rita trafiła do mnie w wieku 2 miesięcy. Była wycofana, nieufna. Dotyk sprawiał jej dyskomfort. Przy każdym dotknięciu „wzdrygała się”. Podczas próby głaskania potrafiła wstać, przejść kilka kroków dalej i położyć się obok. Wszędzie brudziła, załatwiała się na łóżko. Nie wiedziała do czego służy kuweta. Niszczyła każdy przedmiot, który spotkał się z jej zębami. Życie z nią okazało się bardzo trudne. Miała być miziakiem. Miała załatwiać się w kuwecie. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.  Jak żyć z takim królikiem, kiedy nie chce się go zamykać w klatce? Byłam sfrustrowana, kiedy po raz kolejny wskoczyła na łóżko i zostawiła lawinę bobków. To była chwila, kiedy postanowiłam poszukać pomocy behawiorysty. Behawiorysta pomógł mi lepiej poznać króliczą naturę. Zrozumiałam, jakie mechanizmy kierują zachowaniem Rity. Co sprawia, że kontakt z człowiekiem jest dla niej przykrym doświadczeniem. Postępowanie było wieloetapowe i trwało 6 miesięcy. Pracowałyśmy codziennie. Rita przeszła przez prawidłowy proces oswajania, trening czystości, odwrażliwianie na łóżko i na dotyk. Jej przemiana była spektakularna. Widać było jak się otwiera, a kontakt z człowiekiem sprawia jej coraz większą przyjemność. Dzisiaj uwielbia towarzystwo człowieka. Dotyk kojarzy jej się z przyjemnością. Korzysta z kuwety na medal. Bycie częścią tej przemiany było niezwykłym doświadczeniem. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak inteligentne są to zwierzęta i ile można osiągnąć pracując z królikiem pod okiem behawiorysty.

Dodaj komentarz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Mój królik nie pozwala się pogłaskać – co robić?

O kotach mówi się, że są indywidualistami. Króliki biją...

Jak poradzić sobie po śmierci królika?

Ból po stracie bliskiej osoby lub ukochanego zwierzaka, uznawany...

Zachowania stereotypowe (stereotypie) u królików domowych

Stereotypie u królików domowych to powtarzalne, pozornie bezsensowne zachowania,...