Oswajanie królika krok po kroku

Pierwsze dni w nowym miejscu są dla królika bardzo trudne. Każda zmiana otoczenia wiąże się z dużym stresem. Pojawiają się nowe osoby, dźwięki i zapachy. Mózg potrzebuje przetworzyć ogromną ilość nowych bodźców, co sprawia, że królik jest zagubiony i przestraszony. Warto poświęcić czas na proces oswajania i zbudowanie relacji między Wami. Króliki uczą się przez całe życie, tak więc pozytywne doświadczenia mogą wpłynąć na ich zachowanie. Nic na siłę. Oswajanie to proces wymagający czasu, spokoju i cierpliwości.

Oswajanie królika – Krok pierwszy:

Na początku zachowaj dystans. Ignoruj królika. Zajmij się swoimi sprawami. Pozwól mu dokładnie obejrzeć otoczenie. Możliwe, że na początku nie będzie chciał wyjść z transportera. Daj mu czas. Wyjdzie, jak poczuje się bezpieczniej.

Oswajanie królika – Krok drugi:

Na drugim etapie usiądź w pobliżu. Pozwól królikowi zbliżyć się do siebie. Nie wykonuj gwałtownych ruchów. Niech sam zdecyduje, na jaką odległość podejść. Możesz rozsypać wokół siebie smakołyki. Najlepiej zajmij się czymś, żeby nie zwracać na królika uwagi.

Oswajanie królika – Krok trzeci:

Kiedy królik zobaczy, że nic mu z Twojej strony nie zagraża, będzie chciał podejść do Ciebie, żeby Cię powąchać. Króliki są bardzo ostrożne, ale też ciekawe. Często ciekawość jest silniejsza niż strach. Pozwól mu się powąchać, może będzie chciał wejść na Ciebie. Niech wie, że w każdej chwili może odejść.

Oswajanie królika – Krok czwarty:

Jeśli zauważysz, że królik jest w Twoim towarzystwie spokojny, możesz podawać mu smakołyki z ręki oraz podjąć próbę pogłaskania go. Większość królików uwielbia, kiedy głaszcze się je w okolicy nosa, czoła, policzków, uszu, łopatek oraz wzdłuż kręgosłupa. Na początku lepiej nie próbuj podnoszenia, głaskania po brzuszku, skokach czy omyku. Większość królików nie lubi, kiedy się je tam dotyka.

Każdy królik wymaga indywidualnego podejścia. Jeden pozwoli pogłaskać się jeszcze tego samego dnia, inny będzie potrzebował kilku dni, a nawet tygodni.

Dodaj komentarz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Ciąża urojona (rzekoma) u królików domowych

Ciąża urojona u królików domowych występuje u niekastrowanych samic....

Jak poradzić sobie po śmierci królika?

Ból po stracie bliskiej osoby lub ukochanego zwierzaka, uznawany...

Najczęstsze choroby i profilaktyka zdrowia królików i gryzoni

Informacje zebrane z wywiadu z lekarz weterynarii Magdaleną Tusińską...