Mój królik kopie i gryzie dywan – co robić?

Królik europejski – Oryctolagus cuniculus, co z greckiego oznacza „kopacz”, „górnik”. Już sama nazwa wskazuje, że kopanie jest dla królika czymś naturalnym. Nie jesteśmy w stanie bez szkody dla jego zdrowia psychicznego oduczyć go tego zachowania. Nie ma jednak wątpliwości, wygryzanie dywanu może być dla królika niebezpieczne. Grozi zatkaniem, ostrym i przewlekłym zapaleniem przewodu pokarmowego i innymi powikłaniami.

Mój królik kopie i gryzie dywan

Co zatem robić i dlaczego mój królik upodobał sobie właśnie dywan?

Króliki w naturalnym środowisku wykopują w ziemi tunele. W mieszkaniu ta „ziemia” została przykryta dywanem. Królik więc tym sposobem próbuje pozbyć się przeszkody. Warto zwrócić uwagę w którym miejscu dywan najchętniej jest kopany i wygryzany. Często są to miejsca za kanapą, w kącie mieszkania, czy w innym ustronnym, zacienionym miejscu. Jest to idealne miejsce ma przyszłą norę.

Króliki w naturze kopią także po to, aby zmienić położenie danego przedmiotu. Dywan w tym miejscu może po prostu królikowi nie odpowiadać. Może chciałby się w tym konkretnym miejscu położyć na samach płytkach? Może w tym miejscu jest świetny punkt widokowy i dywan tam przeszkadza?

Wielu opiekunów stara się oduczyć królika tego zachowania. Stosują awersyjne metody. Klaszczą w dłonie, krzyczą, spryskują pyszczek wodą. Zdecydowanie nie jest to zalecane.

Warto zadbać o bezpieczeństwo królika

Zabezpieczyć lub wymienić dywan. Szczególnie uwielbiane są przez króliki dywany typu shaggy, z wystającymi frędzlami. Wtedy te frędzle są podgryzane. W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę dywanu na taki z naturalnych materiałów. Do zabezpieczenia rogów dywanu może posłużyć np. donica, płytka ceramiczna, kawałek drewna. Można też uniemożliwić do niego dostęp np. przęsłem kojca. To jednak nie wszystko. Jeśli nie zapewnimy królikowi możliwości realizacji potrzeby kopania w inny sposób, sam znajdzie sobie nowe miejsce.

Postaw na wzbogacenia środowiskowe

Co powoduje, że królik kopie i gryzie

Nuda

Jeśli królik mieszka sam, nie ma zbyt wielu atrakcji, może się nudzić. Wtedy warto wzbogacić jego środowisko o zabawki i zapewnić mu towarzystwo innego królika.

Instynkt

W naturze króliki kopią nory, żeby móc schować się przed drapieżnikiem. Warto zapewnić królikowi miejsca, w których będzie mógł się ukryć.

Nie zaspokojona potrzeba kopania

Wtedy można przekierować uwagę z kopania w dywanie na kopanie np. w macie węchowej lub wypełnić samlę ścinkami z kartonów i powrzucać tam smakołyki. Królik będzie je wtedy przekopywał z miejsca na miejsce w poszukiwaniu smaczków.

Nie spełniona potrzeba gryzienia

W tym przypadku sprawdzi się np. wyłożenie podłogi trawą morską. Króliki uwielbiają ją podgryzać.

Brak naturalnego ukształtowania terenu

Króliki uwielbiają takie miejsca, jak nory i tunele, do których wchodzą i z których wychodzą w naturalnym środowisku. W warunkach domowych zastosowanie mogą mieć kartonowe tunele.

Zaburzenie psychiczne

Kopanie i gryzienie dywanu przez króliki może być objawem zaburzeń psychicznych. Zdarzają się sytuacje, kiedy staje się to sposobem na rozładowanie emocji lub jest próbą poradzenia sobie z cierpieniem, jakie królik odczuwa. Wtedy będzie potrzebne wsparcie weterynarza lub/i behawiorysty.

Dodaj komentarz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Ciąża urojona (rzekoma) u królików domowych

Ciąża urojona u królików domowych występuje u niekastrowanych samic....

Co może a czego nie może królik jeść z wigilijnego stołu?

Zdecydowane nie dla naszych ludzkich potraw. Nie podajemy królikowi...

Problemy w trakcie zaprzyjaźniania. Agresja w stadzie królików

Żeby zrozumieć zachowania królików domowych warto odnieść się do...