Kastracja królika – to musisz wiedzieć

Okres dojrzewania to niezwykle trudny czas w życiu naszych podopiecznych. Dotychczas spokojny królik, zaczyna być bardziej terytorialny. Znaczy teren, staje się bardziej pobudzony i agresywny. Może biegać wokół nóg i wydawać dźwięk podobny do bzyczenia lub chrumkania. Zdarza się, że atakuje zębami swojego opiekuna. Zaczyna załatwiać się poza kuwetą. Może strzelać moczem nawet na wysokość metra. Zapach moczu staje się dużo bardziej intensywny. Często nauka kuwetowania jest możliwa dopiero po zabiegu kastracji. Zaleca się wykonanie kastracji nie tylko, żeby zapobiec rozmnażaniu. Wykonuje się go także z przyczyn zdrowotnych. 

Kastracja królika – czym jest?

Niektórzy stosują pojęcie kastracja w odniesieniu do samców a sterylizacja w stosunku do samic, inni używają terminu kastracja do obu płci. Właściwym pojęciem dla obu płci jest kastracja. Chodzi o zabieg usunięcia wewnętrznych narządów płciowych. Chroni przed chorobami układu rozrodczego, obniża poziom hormonów oraz wpływa na poprawę zachowania. Królik staje się spokojniejszy, mniej agresywny czy terytorialny. Zmniejsza się problem znaczenia terenu. Kastracja może być stosowana jako profilaktyka oraz jako zabieg ratujący życie kiedy rozwinie się np. nowotwór jądra czy ropomacicze będące częstym powikłaniem nadmiernej stymulacji przez układ hormonalny.

Kiedy kastrować królika?

Zabieg można wykonać już w wieku 4-6 miesięcy. Decyzję podejmuje lekarz weterynarii.

Królik zaczyna dojrzewać od 10 tygodnia życia. Po zabiegu kastracji samiec może być płodny do około 6 tygodni. Okres dojrzewania jest problematyczny nie tylko dla królika ale także dla opiekuna. Królik staje się pobudzony, niespokojny, agresywny, znaczy teren moczem oraz bobkami.

Weterynarze sugerują aby zabiegu nie wykonywać w okresie letnim, gdyż z uwagi na wysokie temperatury rana pooperacyjna może goić się gorzej niż o innej porze roku.

Ile kosztuje kastracja królika?

Koszt jest różny, w zależności od gabinetu weterynaryjnego, czy wliczona jest wizyta kontrolna oraz leki potrzebne po zabiegu.

Kastracja królika – dieta

Co do diety zalecenia są różne, wynikają one z indywidualnego podejścia. Jedni weterynarze zalecają w dniu zabiegu jedynie siano i wodę inni nie zalecają zmiany diety. Wielu weterynarzy jest zgodnych co do tego, żeby ograniczyć lub wyeliminować świeże produkty np. marchewkę czy banana w okresie okołozabiegowym. 

Kastracja królika – Co przed zabiegiem?

Należy udać się na wizytę, lekarz może zalecić badania laboratoryjne w tym morfologię oraz kiedy królik jest starszy lub schorowany ECHO serca.

Królik powinien być zdrowy, odrobaczony i zaszczepiony. Odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić minimum 2 tygodnie.

Opieka po kastracji królika

Królik w tym czasie potrzebuje spokoju. Lepiej nie zaglądać do niego za często i zapewnić mu ciszę. Nie zmieniać za wiele w jego otoczeniu. Usunąć przedmioty na które może wskakiwać. Ważne jest utrzymanie higieny w otoczeniu uszaka. Weterynarze zalecają 5-7 dni rekonwalescencji. Warto zorganizować przestrzeń tak aby nie skakał zbyt wiele.

Warto wiedzieć, że hormony mogą utrzymywać się na wysokim poziomie jeszcze przez kilka tygodni po zabiegu.

Jeśli królik za bardzo interesuje się raną może wygryźć sobie szwy, weterynarz może zalecić specjalny kubraczek ochronny.

W dniu wypisu królik powinien otrzymać leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz usprawniające pracę przewodu pokarmowego.

Weterynarz wyznaczy wizytę kontrolną.

Warto wiedzieć, że królik będzie przebywał w klinice jeszcze przez kilka godzin po zabiegu. Króliki długo wybudzają się z narkozy. Zabierz do domu tylko królika, który jest w pełni wybudzony z narkozy. Zdarza się, że weterynarz oddaje nie do końca wybudzonego królika co jest niebezpieczne dla jego życia.

Przygotuj sobie kolejny dzień wolny, ponieważ królik co kilka godzin może wymagać podaży leków. Po kilku dniach powinna odbyć się wizyta kontrolna.

Jeśli Twój królik nie je i nie pije należy zgłosić się do weterynarza.

Dodaj komentarz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Mój królik nie pozwala się pogłaskać – co robić?

O kotach mówi się, że są indywidualistami. Króliki biją...

Jak poradzić sobie po śmierci królika?

Ból po stracie bliskiej osoby lub ukochanego zwierzaka, uznawany...

Top 10 pomysłów na prezent dla królika

Święta to czas obdarowywania. Kupujemy prezenty dla najbliższych. Nie...