Królik w podróży. O czym pamiętać przed wyjazdem?

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Poniższy post ma na celu przygotować Was na ten okres. Takie przygotowania warto rozpocząć z wyprzedzeniem. Nikt nie ma wątpliwości, że są sytuacje, kiedy trzeba królika przewieźć, np. do weterynarza. Co jednak w sytuacjach, kiedy czeka nas dłuższy wyjazd?

O tym, jak przygotować się na podróż z królikiem rozmawialiśmy w Polskim Radiu dla Kierowców.

Hotelik dla królików

Jeśli nie możemy lub nie chcemy zabierać ze sobą naszego uszaka, możemy rozważyć kilka opcji. Jedną z nich jest pozostawienie naszego pupila w hoteliku. W większych miastach powstało wiele hotelików dla królików i gryzoni. Niektóre lecznice weterynaryjne także mają taką usługę w swoim pakiecie. Niewątpliwym plusem takiego miejsca jest opieka osoby odpowiednio wykwalifikowanej i przygotowanej na różne sytuacje związane z opieką nad królikiem. Minusem może okazać się zmiana otoczenia oraz obecność innych podopiecznych. Nie wszystkie uszaki dobrze znoszą tego typu zmiany.

Opieka znajomego

Kolejną opcją jest pozostawienie królików pod opieką rodziny lub przyjaciół. Jeżeli masz taką możliwość, zapoznaj najpierw królika z nową osobą i otoczeniem. Będzie mu łatwiej przystosować się do  sytuacji. Ostatecznie, jeśli nie możesz zapewnić uszakowi innej opieki, możesz poprosić kogoś, żeby doglądał Twojego podopiecznego w domu. Najlepiej, żeby mógł stale monitorować uszaka i w razie potrzeby móc udzielić mu odpowiedniej pomocy.

Hotelik dla królików i gryzoni to dobre miejsce, gdzie zaopiekują się Twoim uszakiem podczas wyjazdu.
Możesz też zostawić uszaka pod opieką zaufanych osób z rodziny albo znajomych.

Podróżowanie z królikiem – najważniejsze kwestie

Decyzja podjęta, królik jedzie z nami. Jak się do tego przygotować? Przygotowania do podróży warto rozpocząć z dużym wyprzedzeniem. Należy wcześniej przyzwyczaić królika do transportera oraz do zmiany otoczenia. Zanim zdecydujesz się na podróż ze zwierzakiem:

  • zlokalizuj w miejscu docelowym weterynarza i zapisz do niego numer telefonu, na wypadek sytuacji awaryjnej
  • dopytaj, czy w ośrodku, w którym będziesz mieszkać zwierzęta są mile widziane i jaka opłata jest przewidziana za takiego lokatora
  • możesz zwiększyć w diecie ilość ziół o działaniu uspokajającym na co najmniej tydzień przed podróżą.
Podróżuj spokojnie ze swoim królikiem. Skorzystaj z pasów bezpieczeństwa.

Jak przewozić królika w samochodzie

Podróż w samochodzie wydaje się dobrą opcją. Łatwo wtedy skontrolować samopoczucie naszego podopiecznego. Mamy też stały kontakt z uszakiem, a ilość docierających do niego bodźców jest ograniczona. Królików nie przewozimy w szelkach ani na kolanach! Do przewożenia królika w aucie możesz wykorzystać transporter lub specjalne, odporne na ewentualne urazy mechaniczne nosidło, kosz czy  pudełko. Ważne, żeby dało się je odpowiednio zabezpieczyć pasami bezpieczeństwa. Oto jak  przygotować się do takiej podróży:

  • Zaopatrz się w specjalny transporter. Wybierz odpowiedni rozmiar, celem zapewnienia uszakowi swobody podczas jazdy.
  • Transporter ustaw na miejscu pasażera i przypnij pasami.
  • Unikaj przeciągu.
  • Skontroluj klimatyzację tak, żeby nawiew nie był ustawiony w stronę transportera.

Transporter dla królika

Przed podróżą poświęć czas na „odczarowanie transporterka”. Oswajanie z transporterem warto rozpocząć od budowania z nim pozytywnych skojarzeń. Z reguły z transportera korzystamy sporadycznie, np. podczas podróży do weterynarza. W takich sytuacjach może się on zwierzakowi nieprzyjemnie kojarzyć. Postaraj się, aby uszak mógł wykorzystać go w inny sposób. Naucz go, jak może radzić sobie ze stresem związanym z przewożeniem. Oto kilka propozycji:

  1. Postaw transporter w otoczeniu królika.  Pozwól mu swobodnie wchodzić do środka i z niego wychodzić, bez stresu, że za chwilę zostanie w nim zamknięty.
  2. Włóż do środka kocyk, na którym królik będzie mógł odpoczywać.
  3. W kocyku możesz także poukrywać smakołyki. Wykopując smakołyki z kocyka, królik uczy się, że w ten naturalny dla niego sposób, przez kopanie, może regulować emocje związane z podróżowaniem. Zamiast kocyka, możesz skorzystać z gotowego produktu – kawałka łąki oferowanego np. przez JR Farm.
  4. Kolejnym krokiem będzie zamykanie w transporterze. Zacznij od krótkich okresów. Nagradzaj uszaka za spokój. Następnie możesz spróbować podnieść transporter  i spróbować przejść się po domu. Warto, żeby uszak wiedział, że nie zawsze zamykanie, czy  podnoszenie w transporterze oznacza nieprzyjemne konsekwencje.
  5. Możesz pójść o krok dalej i ustawić transporter na nierównej powierzchni, np. dnuchanej poduszce. Ma to imitować ruchy, jakie będzie odczuwał w samochodzie. Mów wtedy do niego spokojnym głosem, dawaj smakołyki. Przyzwyczajaj go do tego, że jego ciało może zmieniać swoje położenie względem podłoża.
  6. Ostatecznie zabierz uszaka na krótką przejażdżkę samochodem. Z czasem możesz wydłużać czas ekspozycji.  U niektórych królików ten etap można poprzedzić przyzwyczajeniem ze zmieniającym się otoczeniem. Są takie uszaki, które odczuwają dyskomfort po wyjściu poza granice mieszkania.
Królika warto wcześniej przyzwyczaić do podróżowania transporterem

Na koniec wyzwania daj królikowi możliwość poradzenia sobie z emocjami w taki sposób jaki najbardziej lubi – odpoczynek w ciszy/ zabawa/ mata węchowa/ gryzienie w kartonach, etc. Na każdym etapie dbaj o komfort swojego uszaka. Przyzwyczajaj go do zmian stopniowo. Na początku takie aktywności będą generować dyskomfort. Żyjemy jednak w czasach, że nasi podopieczni muszą być przyzwyczajani do sytuacji, które nie zawsze są dla nich komfortowe. Ważne, żeby wiedziały, że mają w Was wsparcie, zmiany nie zagrażają ich życiu i miały wypracowane strategie radzenia sobie w okolicznościach z jakimi się mierzą.

Znane mi są uszaki, dla których żadna podróż nie była straszna. Przez cały czas czuły się komfortowo i nie okazywały oznak stresu w związku ze zmianą otoczenia. Do każdego uszatka trzeba więc podejść indywidualnie, obserwując sygnały, jakie wysyła jego ciało.

Jak wyposażyć transporter dla królika

Wybór akcesoriów zależy od dystansu, który mamy do pokonania, czynników zewnętrznych oraz tego jak nasz uszak znosi podróż. Poniżej znajdziesz kilka propozycji.

Podłoże

Postaraj się, aby królik w transporterze miał stabilne podłoże. Możesz wybrać matę antypoślizgową. Dostępne są także specjalne maty do transportera, z mocowaniami do uchwytów, co zapobiega przesuwaniu podczas podróży. Pod spód możesz położyć podkłady medyczne, dry bed (materiał, który dzięki swoim właściwościom chłonie mocz, pozostając na wierzchu suchy) lub maty wodoodporne.

Poidło

Możesz zamocować je do drzwiczek transportera.

Jest gorąco? Do transportera królika włóż chłodzące wkłady.
Wkłady chłodzące

W upalne dni możesz skorzystać z wkładów chłodzących lub z butelki zawiniętej w materiał.

Ocieplacz

Jeśli planujesz urlop zimą, pamiętaj o zabezpieczeniu transportera przed zimnym powietrzem od zewnątrz

Podróż z królikiem zaplanuj z wyprzedzeniem.
Jedzenie

Możesz położyć siano do transportera, żeby było dostępne przez całą podróż. Unikaj podawania gałązek i cięższych produktów, które mogą doprowadzić do urazu mechanicznego w trakcie wypadku.

Kocyk pachnący domem

Przedmiot, który kojarzy się ze spokojem, pomoże poradzić sobie z trudnymi emocjami, takimi jak strach czy niepokój.

Jeśli Twój uszak nie chce pić podczas podróży, podaj mu produkty z dużą zawartością wody, np. natkę pietruszki lub arbuza. Rób postoje. Podczas postoju możesz uspokoić swojego podopiecznego, wziąć go na kolana, jeśli lubi, ocenić jego samopoczucie i zadbać o higienę. Zadbaj także o bezpieczną przestrzeń po dotarciu na miejsce docelowe.

Podróżowanie z królikiem samolotem

Poniżej znajdziesz aktualne informacje na temat przewożenia królika w samolocie.

Przepisy dotyczące przewożenia królików i gryzoni za granicę

Jak dotąd nie istnieją regulacje prawne dotyczące transportu królików i gryzoni na terenie Polski. Jeśli wybierasz się z uszakiem poza granice kraju, dowiedz się jakie przepisy obowiązują na jego terenie. Sprawdzisz to na stronach ambasady lub ministerstwa tego kraju. Warto wiedzieć, że są kraje, które zakazują przywożenia królików i gryzoni zza granicy lub oczekują poddania uszaka kwarantannie. Dobrze sprawdzić to przed wybraniem się w podróż, żeby uniknąć przykrych niespodzianek. Są kraje, do których należy wcześniej wystosować odpowiednie zezwolenie (pet import permit). Dopiero po zaakceptowaniu dokumentu, możemy z uszakiem przekroczyć granicę.

Dokumenty potrzebne do transportu królików i gryzoni

Należy zwrócić uwagę, jakie wymagania występują w danym kraju. Warto posiadać:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia wydane do 48 godzin przed wylotem
  • informację o aktualnych szczepieniach
  • dokument wykluczający obecność chorób zakaźnych.

W niektórych krajach wymagane jest zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez Państwowy Inspektorat Weterynarii oraz paszport. Niektóre kraje wymagają także, aby zwierzak miał wszczepiony microchip. Większość informacji odnośnie wymaganej dokumentacji dotyczy psów czy kotów. Warto jednak kierować się podobnymi wymogami, jeśli chodzi o króliki i gryzonie, pomimo iż nie ma przepisów, które jasno to regulują. 

Linie lotnicze pozwalające na przewóz królików w samolocie

W Polsce usługę przewozu zwierząt oferuje LOT Cargo oraz Lufthansa Cargo. Niestety nie ma możliwości zabrania naszego pupila na pokład samolotu. Linie takie  jak Ryanair, Wizz Air, Easy Jet, Air France nie transportują królików i gryzoni. 

Przewóz królików samolotem – kwestie organizacyjne

Obecnie na terenie Polski wyżej wymienione linie lotnicze oferują przewóz królików jako cargo. Nie można transportować królików z Polski na pokładzie samolotu. Oznacza to, że nasz przyjaciel będzie przebywał na czas lotu w specjalnie do tego przystosowanym luku bagażowym. Usługa ta jest dodatkowo płatna i różni się w zależności od miejsca docelowego. Linie lotnicze współpracują z firmami zajmującymi się spedycją zwierząt. Współpraca ta odbywa się przez sieć agentów, posiadających uprawnienia do transportu AVI. To z nimi kontaktujemy się bezpośrednio, żeby dobrać odpowiednią ofertę. Przewóz zwierząt w samolocie musi być zgodny z przepisami IATA Live Animals Regulations (LAR) oraz  z Konwencją o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami (CITES).

Królik na lotnisku

Zgłoś się ze swoim królikiem na lotnisku co najmniej 3 godziny przed planowanym wylotem. Zgłoś swoją obecność agentowi firmy, do której zgłosiłeś lot. Udaj się do terminalu Cargo. Przekaż dokumenty pośrednikowi. Pośrednik odbierze od Ciebie pupila. Twój królik będzie przebywał w specjalnie dla niego przygotowanej klatce. Pomieszczenie będzie wentylowane a temperatura będzie zbliżona do tej na pokładzie.

POMOCNE KONTAKTY

Polska infolinia Lufthansa Cargo:
22 244 29 39

Infolinia LOT Cargo:
(22) 606 77 77
(22) 606 80 88

Spedytorzy zajmujący się aranżacją wysyłek zwierzaków:

Mileinair
https://mileinair.com/en/home/
Infolinia:
(22) 606 66 80
606 124 201
606 961 361

Airtrans
https://www.airtrans.com.pl/kontakt.html
Infolinia 32 228-40-23
https://www.airtrans.com.pl/kontakt.html

Więcej informacji znajdziesz tutaj:
https://forwardersearch.lufthansa-cargo.com/en/Animal-Transport
https://www.lot.com/pl/pl/podrozuj/specjalne-wymagania/podrozowanie-ze-zwierzetami/zwierzeta-cargo

Transport królika na promie pod względem formalności jest znacznie mniej kłopotliwy niż podróż samolotem.

Przewożenie królika na promie

Tutaj sprawa jest dużo łatwiejsza. Nadal obowiązują indywidualne zasady dotyczące przewożenia zwierząt w danym kraju,  natomiast obostrzenia dotyczące samego transportu są dużo łagodniejsze. I tak na przykład firma Stena Line pozwala na transport 2 zwierząt domowych, w tym królików, w specjalnie do tego przeznaczonych kajutach.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.stenaline.pl/przewodniki/kabiny-specjalnie-przeznaczone-do-podr%C3%B3%C5%BCy-ze-zwierz%C4%99ciem

Bez względu na to, którą z opcji opieki albo przejazdów z królikiem wybierzesz, pamiętaj o tym, że stopniowa adaptacja królika do podróżowania (albo do nowych osób, które się nim zajmą) może poprawić komfort wakacyjnych wyjazdów – i twój, i uszaka.

Dodaj komentarz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Video Downloader
19 dni temu

My brother recommended I might like this web site He was totally right This post actually made my day You cannt imagine just how much time I had spent for this information Thanks

Sylwia Rogowska
Admin
17 dni temu

I’m glad You found the text helpful.

Zobacz również

Kupa ważnych informacji, czyli wydalanie i odchody królików domowych

Czy widziałeś kiedyś królika zjadającego swoje odchody?To jak najbardziej...

Zachowania stereotypowe (stereotypie) u królików domowych

Stereotypie u królików domowych to powtarzalne, pozornie bezsensowne zachowania,...

Trening czystości królika

Większość królików domowych wybiera kącik obok miejsca, w którym...