Brakuje Ci pomysłów na spędzenie wolnego czasu? Możesz wykorzystać ładną pogodę i wybrać się na spacer po Królikarni. Skąd ta nazwa? Pochodzi od prowadzonego tu w czasach historycznych (za czasów króla Augusta II) zwierzyńca, gdzie hodowano króliki przeznaczone do późniejszych polowań.
Dziś miejsce to należy do Muzeum Narodowego w Warszawie. Znajduje się tutaj przepiękny pałac, pochodzący z lat 80-tych XVIII wieku. Pałac został dwukrotnie zniszczony i odbudowany. Pierwszy raz – na skutek pożaru. Kolejny raz – w czasie walk podczas Powstania Warszawskiego. Obecnie mieści się tu Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Ekspozycja znajduje się nie tylko wewnątrz pałacu. Teren parkowy to także plenerowa galeria rzeźb.
Co ciekawego znajdziemy w Królikarni?
Królikarnia oferuje wiele atrakcji. Organizowane są tutaj liczne wydarzenia. Możemy podziwiać rzeźby, posłuchać muzyki na żywo, czy skorzystać z rodzinnych warsztatów rzeźbiarskich. Na terenie obiektu znajduje się kawiarnia. Odbywają się tutaj także oprowadzania w magazynach rzeźby (także w języku migowym). Znajdzie się tutaj także coś dla miłośników zwierząt, mieszkają tu bowiem wiewiórki oraz liczne gatunki ptaków. W parku obowiązuje kilka zasad. Ścieżki przeznaczone są wyłącznie dla pieszych. Przed wizytą warto zapoznać się z regulaminem.
Park Królikarnia to nie tylko przestrzeń rekreacyjna. Mieści się tu plenerowe Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.
Gdzie znajduje się Park Królikarnia i jak do niego dojechać?
Park mieści się w Warszawie, przy ulicy Puławskiej 113a (administracyjnie jest to Mokotów). Dojeżdżają tutaj liczne autobusy, tramwaje oraz metro (można dojechać do stacji Wierzbno i pozostały dystans pokonać na piechotę).
Więcej informacji na temat tego wyjątkowego i urokliwego miejsca znajdziesz na stronie: https://krolikarnia.mnw.art.pl
Rzeźba z brązu Xawerego Wolskiego. Z odpowiedniej perspektywy kształtem przypomina kiść banana. Opisywana jest jednak jako ziarna, czy pąk kwiatu, symbolizujące trwałość w naturze. Pozornie ulotne ziarna, mogą przetrwać w trudnych warunkach, po to, żeby wykiełkować w odpowiednim środowisku, po upływie setek lat.
Zdjęcia ze strony internetowej https://krolikarnia.mnw.art.pl/ zamieściłam za zgodą Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.