Czy królik nadaje się jako zwierzę dla małego dziecka?

Żeby móc odpowiedzieć sobie na to pytanie, w tym wpisie postaram się przybliżyć króliczą naturę.

– Królik to zobowiązanie na lata. Potrafi dożyć wieku nawet ok. 10 lat. W społeczeństwie panuje przekonanie, że króliki żyją krótko, więc należy to wziąć pod uwagę przy podjęciu decyzji.

– Króliki, wbrew powszechnie panującej opinii, nie są żywymi maskotkami. Większość z nich nie lubi brania na ręce, gdyż kojarzy im się to z atakiem drapieżnika.

– To indywidualiści. Jest wiele uszaków, które uwielbiają głaskanie i towarzystwo człowieka. Jednakże jest też sporo osobników, które tego typu interakcji nie akceptują. I tu pojawia się pytanie do rodzica, czy dziecko będzie potrafiło to uszanować? Czy jednak będzie ignorowało wysyłane sygnały i przekraczało granice królika?

– Króliki są w naturze na końcu łańcucha pokarmowego. Rozwinęły wiele zachowań pozwalających im przetrwać. Instynktowe zachowania występują także u królików domowych. Z natury bywają lękliwe i płochliwe. Oczywiście są wyjątki, którym nic nie jest straszne. Jednak znaczna część futrzaków przy próbie kontaktu będzie uciekać i chować się w zaciemnione miejsca.

To sprawia, że dziecko szybko się nudzi i przestaje interesować się królikiem, który w takiej sytuacji jest zamykany w klatce. Jest to zwierzę, które potrzebuje wiele ruchu. Klatka jest dla niego niewystarczająca.

– Króliki nie lubią gwałtownych dźwięków, hałasów, co, jak wszyscy wiemy, przy małych dzieciach jest nieuniknione.

– Mała, puchata kulka w końcu dorasta i przestaje przypominać misia. Zaczyna znaczyć teren, może pojawić się agresja. Nie wszyscy wiedzą, że króliki potrzebują kastracji. W tym okresie często zwierzęta są oddawane.

Kastracja zmniejsza pobudzenie i pomaga zapobiegać chorobom narządów płciowych.

Jest to dodatkowy koszt dla opiekuna.

– Są to bardzo wymagające zwierzęta. Potrzebują regularnych wizyt u weterynarza specjalizującego się w zajęczakach. Tacy specjaliści zwykle znajdują się w większych miastach.

– Znany jest mi przypadek, że dziecko w zabawie złamało nóżkę królikowi. Nie udało się jej uratować, wymagała amputacji.

Innym razem królik wypadł z rąk i złamał kręgosłup.

– Królik wymagać będzie od rodzica sporo uwagi. Normą powinny być wizyty u weterynarza, szczepienie, kontrola zębów, które stale rosną, systematyczne sprzątanie, zapewnienie odpowiedniej diety i wystarczającej ilości ruchu na odpowiednio zabezpieczonej przestrzeni.

Tak więc królik to bardzo wymagające zwierzę. Nadaje się tylko dla dojrzałego i odpowiedzialnego opiekuna.

Artykuł powstał na potrzeby grupy facebookowej Króliki <3 

Dodaj komentarz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Jak poradzić sobie po śmierci królika?

Ból po stracie bliskiej osoby lub ukochanego zwierzaka, uznawany...

Ciąża fizjologiczna królika domowego

Samica królika osiąga dojrzałość płciową w wieku ok 4-6...

Kastracja królika – to musisz wiedzieć

Okres dojrzewania to niezwykle trudny czas w życiu naszych...