Agresja u królika – czym może być spowodowana?

„Mój królik mnie gryzie i drapie, jaka jest tego przyczyna?”

Przyczyn zachowań agresywnych wśród królików jest wiele i czynników, które mogą wywołać atak, może być kilka.

Problemy zdrowotne

Jedną ze zdolności przystosowawczych u królików jest ukrywanie bólu. W naturze ma to ochronić królika przed atakiem drapieżnika, dlatego nie okazuje on słabości. W tej sytuacji atak jest komunikatem, żeby zostawić go w spokoju. Jeżeli zmiana zachowania pojawiła się nagle, należy skontaktować się z weterynarzem specjalizującym się w leczeniu królików, aby wykluczyć problem zdrowotny.

Wiek

Starsze króliki mogą gorzej radzić sobie z przetwarzaniem bodźców z otoczenia. Ich sprawność poznawcza, tak jak u ludzi, może być osłabiona. Do tego zaburzenia wzroku i słuchu nie ułatwiają sprawy. Wtedy każdy szybki ruch w ich otoczeniu może wywołać agresywne zachowania. W takich sytuacjach zachowanie spokoju w interakcji z królikiem jest bardzo ważne.

Zabiegi pielęgnacyjne

Królik może mieć problem z przekraczaniem granic, a także podczas próby ingerencji przy jego ciele. Czesanie, czy podaż leków może być trudnym doświadczeniem.

Gwałtowne zachowania opiekuna

Króliki są zwierzętami, które potrzebują spokoju. Gwałtowny ruch, dźwięk, błysk światła jest dla królika stresorem, na który może zareagować atakiem. Warto uważać na szybkie wkładanie ręki do klatki. Jest to sytuacja, kiedy ugryzienie przez królika jest wysoce prawdopodobne.

Hormony

Jest to najczęstsza przyczyna agresji u królików. Królik, który staje się nastolatkiem, zaczyna bronić swojego terytorium i traktuje człowieka jak intruza. Znaczy teren i wysyła jasny komunikat, że nie życzy sobie naszej obecności. W tej sytuacji warto jest wykastrować królika.

Terytorium

Królik instynktownie broni swojego terytorium. Nawet po kastracji w niektórych sytuacjach może pojawiać się agresja. Np. królik może odczuwać dyskomfort, kiedy sprzątamy jego kojec i będzie próbował nas o tym w ten sposób poinformować.

Nowy domownik

Może to być inny królik, ale też inne zwierzę czy dziecko. Należy wtedy stopniowo zapoznawać je ze sobą i obserwować reakcję. Potrzeba czasu na zaprzyjaźnienie i zbudowanie relacji.

Nawyk

Agresja może stać się zachowaniem wyuczonym. Jeśli zachowanie to nie zostanie poddane modyfikacji w odpowiednim momencie, może zostać utrwalone i wtedy jest trudne do zmiany.

Narzędzie do osiągnięcia celu

Królik mógł zauważyć, że kiedy atakuje, ma z tego powodu korzyści. Dla przykładu: nieoswojony królik, który woli spędzać czas bez interakcji z człowiekiem, atakuje go i wtedy człowiek zostawia go w spokoju. Zachowanie powtarza się przy kolejnych próbach zbliżenia się i głaskania.

Zmiana rytmu dobowego oraz zmiany w otoczeniu

Przemeblowanie, nowy przedmiot, goście, zmiana rutyny to przykładowe rzeczy, które mogą zaburzyć u królika poczucie bezpieczeństwa.

Strach

Królik w przypadku zagrożenia zazwyczaj wybierze ucieczkę. Pewnie zauważyliście, że kiedy królik przestraszy się, zazwyczaj ucieka. Są jednak sytuacje, kiedy królik wybiera atak. Ta strategia przetrwania pojawia się, kiedy królik  bardzo boi się o swoje życie. W naturze takie zachowanie jest energetycznie mniej opłacalne. Króliki są ewolucyjnie przystosowane do szybkiego biegania, skakania, a nie do ataku. Jeśli podejmuje decyzję o ataku, to znaczy, że jest skrajnie przerażony. W warunkach domowych taki sposób reagowania na poczucie zagrożenia może być z czasem wybierane jako pierwsze jeżeli królik zauważy, że przynosi to więcej korzyści niż ucieczka. Dzieje się tak na przykład, kiedy królik ucieka przed człowiekiem i jest na siłę wyciągany ze swojej kryjówki.

Trauma

Królik źle traktowany w przeszłości buduje złe skojarzenia związane z człowiekiem. Jest to zachowanie bardzo trudne do zmiany, często niemożliwe. Wymaga od człowieka cierpliwości i spokoju. Królik musi nauczyć się, że dotyk nie boli, człowiek nie jest zły i nie musi się więcej bronić.

Frustracja

Ignorowanie komunikatów wysyłanych przez królika, a także niezaspokojenie podstawowych potrzeb z czasem przechodzi w frustrację, a stąd krótka droga do agresji.

Osobowość

Może być tak , że jest to cecha osobowości Twojego królika. Może być też tak, że jego próg pobudliwości jest niższy i łatwiej wpada w złość. To tak jak u ludzi, są wśród nas cholerycy i nie pozostaje nam nic innego, jak zaakceptować, że tak jest.

Podgryzanie nie zawsze musi wiązać się z agresją. Jeżeli królik lekko Cię podgryza, może to świadczyć o potrzebie atencji. Króliki mają w zwyczaju tworzenie ścieżek w domu, „dróg ewakuacyjnych”, dzięki którym będą mogły szybko uciec do bezpiecznego miejsca. Jeżeli stoisz na takiej drodze, może Cię poprzez uszczypnięcie poprosić o przesunięcie się. Może to być prośba o zaprzestanie głaskania. Jest to sposób na stawianie granic i komunikowanie, że coś jest nie tak i się królikowi nie podoba. Króliki, jak dzieci, poprzez gryzienie badają przedmioty. Podgryzanie ubrań czy gumowych elementów garderoby z uwagi na ich strukturę może być dla nich bardzo atrakcyjne.

Dodaj komentarz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Czy królik nadaje się jako zwierzę dla małego dziecka?

Żeby móc odpowiedzieć sobie na to pytanie, w tym...

Co może a czego nie może królik jeść z wigilijnego stołu?

Zdecydowane nie dla naszych ludzkich potraw. Nie podajemy królikowi...

Ciąża urojona (rzekoma) u królików domowych

Ciąża urojona u królików domowych występuje u niekastrowanych samic....