Czy królik nadaje się jako zwierzę dla małego dziecka?

Żeby móc odpowiedzieć sobie na to pytanie, w tym wpisie postaram się przybliżyć króliczą naturę.

– Królik to zobowiązanie na lata. Potrafi dożyć wieku nawet ok. 10 lat. W społeczeństwie panuje przekonanie, że króliki żyją krótko, więc należy to wziąć pod uwagę przy podjęciu decyzji.

– Króliki, wbrew powszechnie panującej opinii, nie są żywymi maskotkami. Większość z nich nie lubi brania na ręce, gdyż kojarzy im się to z atakiem drapieżnika.

– To indywidualiści. Jest wiele uszaków, które uwielbiają głaskanie i towarzystwo człowieka. Jednakże jest też sporo osobników, które tego typu interakcji nie akceptują. I tu pojawia się pytanie do rodzica, czy dziecko będzie potrafiło to uszanować? Czy jednak będzie ignorowało wysyłane sygnały i przekraczało granice królika?

– Króliki są w naturze na końcu łańcucha pokarmowego. Rozwinęły wiele zachowań pozwalających im przetrwać. Instynktowe zachowania występują także u królików domowych. Z natury bywają lękliwe i płochliwe. Oczywiście są wyjątki, którym nic nie jest straszne. Jednak znaczna część futrzaków przy próbie kontaktu będzie uciekać i chować się w zaciemnione miejsca.

To sprawia, że dziecko szybko się nudzi i przestaje interesować się królikiem, który w takiej sytuacji jest zamykany w klatce. Jest to zwierzę, które potrzebuje wiele ruchu. Klatka jest dla niego niewystarczająca.

– Króliki nie lubią gwałtownych dźwięków, hałasów, co, jak wszyscy wiemy, przy małych dzieciach jest nieuniknione.

– Mała, puchata kulka w końcu dorasta i przestaje przypominać misia. Zaczyna znaczyć teren, może pojawić się agresja. Nie wszyscy wiedzą, że króliki potrzebują kastracji. W tym okresie często zwierzęta są oddawane.

Kastracja zmniejsza pobudzenie i pomaga zapobiegać chorobom narządów płciowych.

Jest to dodatkowy koszt dla opiekuna.

– Są to bardzo wymagające zwierzęta. Potrzebują regularnych wizyt u weterynarza specjalizującego się w zajęczakach. Tacy specjaliści zwykle znajdują się w większych miastach.

– Znany jest mi przypadek, że dziecko w zabawie złamało nóżkę królikowi. Nie udało się jej uratować, wymagała amputacji.

Innym razem królik wypadł z rąk i złamał kręgosłup.

– Królik wymagać będzie od rodzica sporo uwagi. Normą powinny być wizyty u weterynarza, szczepienie, kontrola zębów, które stale rosną, systematyczne sprzątanie, zapewnienie odpowiedniej diety i wystarczającej ilości ruchu na odpowiednio zabezpieczonej przestrzeni.

Tak więc królik to bardzo wymagające zwierzę. Nadaje się tylko dla dojrzałego i odpowiedzialnego opiekuna.

Artykuł powstał na potrzeby grupy facebookowej Króliki <3 

Dodaj komentarz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Problemy w trakcie zaprzyjaźniania. Agresja w stadzie królików

Żeby zrozumieć zachowania królików domowych warto odnieść się do...

Najczęstsze choroby i profilaktyka zdrowia królików i gryzoni

Informacje zebrane z wywiadu z lekarz weterynarii Magdaleną Tusińską...

Dojrzewanie u królika, czyli jak żyć z króliczym nastolatkiem?

UWAGA: W poście znajdują się zdjęcia mogące być nieprzyjemne...