Trening czystości królika

Większość królików domowych wybiera kącik obok miejsca, w którym spędzają sporo czasu na swoją toaletę. Naukę czystości można zacząć od postawienia tam kuwety. Pamiętajmy aby kuweta była odpowiednio duża. Najlepiej sprawdzi się kuweta dla kota.

Kiedy królik pojawi się w nowym domu to normalne, że będzie załatwiał się wszędzie. Zostawiając odchody na nowym terenie będzie czuł się bardziej jak u siebie. Wtedy zbieraj bobki i wrzucaj je do kuwety, podobnie mocz – zbierz chusteczką i wrzuć do kuwety. Jeśli zauważysz, że królik zbliża się, interesuje się kuwetą, wącha ją, koniecznie nagrodź go za to. Zacznij budować pozytywne skojarzenia z tym miejscem. Nagradzaj smakołykiem za każdym razem, kiedy zobaczysz, że załatwia się w niej. Kiedy sprzątasz kuwetę, na początku nauki czystości, nie stosuj środków, które całkowicie pozbywają się zapachu. Zanim królik wyrobi sobie nawyk, warto żeby w kuwecie zawsze pozostawał jego zapach. Możesz też po wymianie pelletu umieścić odrobinę starego podłoża. Nie stosuj neutralizatorów zapachu. Na początku warto chwilowo ograniczyć przestrzeń do jednego pomieszczenia. Może okazać się, że będzie potrzebnych kilka kuwet, ponieważ królik wybierze kilka miejsc na swoją toaletę. Z czasem, jak królik zacznie kojarzyć do czego służą, można stopniowo zmniejszać ich ilość  i powiększać obszar, na którym królik będzie przebywał. Zachęcić do korzystania z kuwety może paśnik umieszczony nad toaletą.

„To nie działa! Mój królik załatwia się poza kuwetą”.

  • Króliki często mają problem z kuwetowaniem, kiedy osiągną dojrzałość płciową. Jest to okres, kiedy zaczynają intensywnie znaczyć teren. W tej sytuacji pomoże zabieg kastracji.
  • Podłoże. Dobrym podłożem do kuwety jest drewniany niezbrylający pellet. Czasami jednak jest dla królika zbyt twardy i niewygodny. Wtedy można skorzystać z podkładów lub dry bedu. Dry bed to miękka mata, która przepuszcza w głąb wilgoć, a sama pozostaje sucha.
  • Zbyt mała lub zbyt niska kuweta.
  • Problemy zdrowotne. Niektóre schorzenia np. zapalenie pęcherza, kamienie nerkowe, ból czy problemy z poruszaniem się mogą mieć wpływ na trening czystości. Warto sprawdzić to u weterynarza.
  • Cecha osobnicza. Twój królik może nie należeć do czyściochów. Jedne bardziej dbają o higienę, inne nie.

Pamiętajmy, że królik to królik i pozwólmy mu na to. To zwierzę, a więc nie zawsze będzie zachowywać się tak, jak tego chcemy. Nawet u najbardziej czystego królika może zdarzyć się sytuacja, że załatwi się poza kuwetą.

Jeżeli już nauczysz swojego królika korzystania z kuwety, warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach może dojść do „odkuwetowania”. Są to sytuacje wymienione powyżej oraz:

  • Nowe terytorium – dodatkowe pomieszczenie, zmiana miejsca, remont. Zwykle stabilizuje się to w perspektywie czasu.

Każda zmiana w otoczeniu czy codziennej rutynie może mieć wpływ na załatwianie się poza kuwetą. Kiedy tak się stanie, zastanów się co mogło się zmienić.

  • Nowy królik –  bobki i mocz to  informacja, że ten teren jest już zajęty.

Inne problemy:

Jeśli królik, zamiast załatwiać się w kuwecie, kopie w niej, warto zapewnić mu alternatywne miejsce, gdzie będzie mógł zrealizować potrzebę kopania.

Jeśli królik załatwia się obok kuwety, warto zainwestować w kuwetę z wyższymi bokami (głębokość  15 cm powinna być odpowiednia), aby wyraźnie oddzielić strefę kuwety i odpoczynku. W przeciwnym razie może wydawać mu się, że cała klatka to kuweta.

Gryzienie krawędzi kuwety. Warto zapewnić alternatywne rzeczy do gryzienia. Czasami jest to związane z napięciem, które królik w ten sposób rozładowuje.

Załatwianie się na łóżko. To problem bardziej złożony i trudny do zmiany. Przyczyn takiego zachowania może być wiele. Jest to osobny temat, który warto skonsultować z behawiorystą.

Dodaj komentarz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
1 miesiąc temu

Załatwianie się na łóżko. To problem bardziej złożony i trudny do zmiany. Przyczyn takiego zachowania może być wiele. Jest to osobny temat, który warto skonsultować z behawiorystą. – mam ten problem. W jaki sposób mogę zasięgnąć porady?

Zobacz również

Agresja u królika – czym może być spowodowana?

„Mój królik mnie gryzie i drapie, jaka jest tego...

Kokcydioza u królików domowych

Kokcydioza, inaczej eimerioza, to choroba szeroko rozpowszechniona w populacji...

Zachowania stereotypowe (stereotypie) u królików domowych

Stereotypie u królików domowych to powtarzalne, pozornie bezsensowne zachowania,...