Króliki w ciągu dnia zwykle są mniej aktywne. Prawie połowę doby poświęcają na odpoczynek i sen. Jeżeli królik stał się mniej aktywny , inaczej niż zwykle, może to oznaczać problem zdrowotny i należy skontaktować się z weterynarzem.
W naturze króliki spędzają swój czas głównie na odpoczynku. Resztę czasu poświęcają m.in. na dbanie o futerko, szukanie pożywienia oraz jedzenie, kopanie norek, znaczenie terenu, eksplorację, interakcje społeczne, zabawę.
Królik domowy często swoją aktywność dostosowuje do opiekuna. Najbardziej aktywny jest jednak późnym wieczorem i wczesnym rankiem.
Ponieważ środowisko królika domowego nie zmienia się tak często, jak królika żyjącego na wolności, naszym zadaniem jest urozmaicić mu przestrzeń tak, aby spełnić jego potrzeby.
Królik, który nie ma nic do zrobienia w ciągu dnia, nudzi się. Stąd prosta droga do rozwinięcia nienaturalnych zachowań, jak gryzienie prętów klatki/kojca, oraz problemów natury psychicznej, czy fizycznej. U królików, u których brakuje wzbogaceń środowiskowych i każdego dnia patrzą na dokładnie to samo otoczenie, mogą rozwinąć zachowania stereotypowe. Są to bezcelowe, nie mające sensu, powtarzalne ruchy, będące przedsionkiem do poważniejszych problemów psychicznych.
U mało aktywnych królików może dojść do rozwinięcia osteoporozy, problemów z układem stawowym, zaniku mięśni, czy otyłości.
No dobrze, ale co w takim razie zrobić, żeby to zmienić?
Królikowi należy zapewnić atrakcje, dzięki którym będzie mógł realizować potrzeby gatunkowe takie jak: gryzienie, kopanie, zdobywanie jedzenia czy interakcje społeczne.
Pierwszym ze sposobów na zajęcie czasu jest zmiana sposobu karmienia. Można porozrzucać jedzenie po większej przestrzeni i poukrywać w różnych zakamarkach. Można je też pozawieszać, żeby królik musiał się wyprostować, aby je zdobyć. Króliki na poszukiwaniu pokarmu w naturze spędzają o wiele więcej czasu, niż na zjedzeniu z podanej pod nos miseczki.
W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne zabawki dla królików, jak kule smakule, maty węchowe czy pieńki brzozowe, w których można ukryć siano i smakołyki.
Dostępne zabawki to tunele czy norki. „Piaskownica” wypełniona ścinkami z kartonów też będzie świetną zabawką.
Jeśli Twój królik będzie bardziej aktywny w ciągu dnia, poświęci więcej czasu na pielęgnację futra, ponieważ naturalnie będzie ono w gorszej kondycji.
Badania naukowe pokazują, że króliki, które żyją w parach, są bardziej aktywne, niż te żyjące pojedynczo.
Królik, który się zmęczy, chętniej będzie dawał się głaskać.
Króliki uwielbiają eksplorować otoczenie. Badać nowe przedmioty. Co jakiś czas powinno się urozmaicać otoczenie. Należy wprowadzać pojedyncze przedmioty, nie manipulować całą przestrzenią, co mogłoby wzbudzić niepokój. Może to być pudełko, zabawka, grzechotka. Królik może zbadać przedmiot, oznaczyć go czy pogryźć. Może to być także tunel, przez który może przebiec. Pozwoli to pobudzić jego zmysły. Świetnie sprawdzą się zdrowe przysmaki, jak gałązki czy korzenie.
Jeśli Twój królik widzi całą przestrzeń z każdego punktu, nie będzie mu się chciało po niej chodzić. Wprowadź różne podesty, domki. Możesz rozciągnąć ręcznik lub koc, za który trzeba od czasu do czasu zajrzeć. Króliki lubią wspinać się i skakać. Dobrze jest zapewnić wyższy punkt widokowy.
Może się tak zdarzyć , że królik nie polubi jakiejś zabawki. Nie podejmie wyzwania. Wtedy aktywność należy dostosować do jego indywidualnych preferencji.
Jak widzisz, króliki to zwierzęta, które potrzebują dużo przestrzeni i zajęcia. Są bardzo towarzyskie, więc zamknięcie je w pojedynkę w klatce/kojcu będzie zdecydowanie złym pomysłem.
Jeśli Twój królik jest mało aktywny, to najprawdopodobniej nudzi się, jest samotny lub ma problemy zdrowotne.
Artykuł powstał dla fundacji Lab Rescue.